YUNANİSTAN – Girit Gezisi

Efendim gelelim Girit gezisine, Girit için şu ana kadar gördüğüm en güzel Yunan adası falan diyemem. Ama güzel Yunan havası alacağınızı, muhteşem yemekler yiyeceğinizi ve güzel plajlar göreceğinizi garanti edebilirim. Bunlar için de değer sonuçta… Yine de benim şimdilik favori Yunan adam Sakız. 

Neyse Girit’e Atina ya da Selanik aktarmalı olarak uçabiliyorsunuz. Ben Kandiye havalimanına almıştım bileti ancak daha önce okuduklarım ve giden arkadaşlarımdan aldığım tüyolar ile zamanımın çoğunu adanın batısında Hanya’da geçirmeyi tercih ettim. Ve açıkçası pişman olmadım. Ada düşünebileceğinizden baya büyük, öyle ki aslında 2-3 ayrı gezi de tamamlanabilir. Önerim adada araç kiralamanız çünkü bir yerden başka yere gitmek için çok fazla toplu taşıma şansınız yok.

Kandiye daha büyük bir şehir olduğu için orada şehir hayatı yaşama şansınız yüksek. Burası Akdeniz gemi turizminin önemli limanlarından biri. Merkezdeki Aslan meydanının dört tarafı restaurant ve cafelerle dolu. Burası şehrin en yoğun olduğu ve en çok turist göreceğiniz yeri. Meydanın tam ortasında ise Morosini Çeşmesi bulunuyor.

Meydana sırtınızı verip limana giderken sağda önce loca binası ile sonra ise Tito kilisesi ile karşılaşacaksınız. Venedikler zamanından kalma iki yapı da oldukça güzel. Loca binası zamanında aristokrat kulübü olarak kullanılmış, şu an ise belediye binası olarak kullanılıyor.

Kandiye’de Arkeoloji müzesi de görülmesi gereken yerlerden biri. Bu arada Osmanlılar çok uzun yıllar buraya hükmetmiş olsalar da genel olarak Girit’te çok az Osmanlı eserine rasladığımı söyleyebilirim. Burada Osmanlı’yı en çok andığım yer 21 yıl Osmanlı kuşatmasına dayanabilen Venedik Kale Kulesi. Gerçekten devasa bir yapı.

 

Açıkçası Kandiye benim için çok şey ifade etmedi ama Hanya… Oraya bayıldım diyebilirim. Küçük butik güzel bir sahil kasabası hayal edin. Sahildeki balık restauntlarında yemeğini yiyip keyifle deniz fenerini izleyeceğiniz, daracık sokaklarında kaybolacağınız gerçek bir Rum köyü burası. Kastelli surlarının içine gizlenmiş küçük şirin bir yer. Hemen sahildeki Küçük Hasan Camii sahildeki tüm fotoğraflarınızı süsleyecek. Binmek isteyenler için caminin önünden şehir gezisi için faytonlar kalkıyor. 

Kıyı şeridindeki restaurantlarda öğlen ve akşam yemeğinin yanı sıra sabahları güzel kahvaltı servisi de yapıyorlar. Ben hemen sahildeki Casa del Porto’da kaldım, küçük butik bir oteldi memnun kaldım. 

 

Hanya’ya oldukça yakın görülmesi gereken iki adet kumsal var. Biri Elafonissi plajı, diğeri ise Balos lagünü. Balos plajının yukarıdan görüntüsü inanılmaz. Ancak bu görüntüyü gördükten sonra ciddi bir yürüyüş ile aşağıya inip o denize girebiliyorsunuz. Bu kısım sıkıntı değil, sıkıntı olan plajda işiniz bittikten sonra o yokuşu geri çıkmak zorunda kalmanız 🙂 Ciddi yorucu olduğunu söyleyebilirim ancak değdi. Alternatif olarak Kissamos’tan Balos’a tekne ile de gidilebilirsiniz.

Hanya’ya yakın Stavros bölgesinde Sunset Plajı denilen yerde adı üzerinde bir günbatımı izlemenizi öneririm. 

Adada diğer görmenizi önerebileceğim yer Hanya ve Kandiye arasındaki Kourna gölü. Gölde kano kiralayıp temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Son olarak herkes çok övdüğü için Agios Nikolaos köyüne de gittik ama Hanya’dan sonra beni çok etkilediğini söyleyemeyeceğim.

Gezilecek görülecek yerler bu kadar gelelim en güzel kısma yani muhteşem yemeklere 🙂 Burada balık ve deniz ürünlerinin yanı sıra adaya ve Yunan’lara ait farklı lezzetleri de tadabilirsiniz. Salyangoz, musakka, dakos (peynir ve domatesli ekmek) mutlaka denenmesi gerekenlerden. Hanya sahilde Pelagus ve Lithos önerebileceğim yerler. Balos dönüşü Agarathos restaurantta kuzuyu öneririm. Aynı yerde çok arkadaşımın önerdiği Gramboussa restaurant da var, ancak ben gittiğimde tadilatta olduğu için ben deneyemedim açıkçası. 

Son olarak Girit’te her yemeğin sonunda ikram olarak bir tatlı, bir de Rakomelo geliyor. Rakomela aslında ballı rakı ama onların rakısı bizim rakıdan farklı anasonsuz. Tadı grappeye benziyor daha çok, bana biraz acı geldi açıkçası.

Şimdiden keyifli geziler.

 

Related Images