İtalya – Napoli, Pompei Gezisi

Eveeet Roma’ya kadar gelmişken Napoli’ye gitmekte fayda var dedik ve Roma ana istasyondan tren ile 2-2,5 saatlik bir yolculuk ile Napoli’ye ulaştık. Tren yolculuk saati vereceğiniz paraya göre değişiyor tabii, ne kadar çok para verirseniz o kadar kısa zamanda gidebiliyorsunuz 🙂 (Hızlı trenler pahalı malum)

Trenden Napoli limanındaki ana merkezde iniyorsunuz. Bir anda bir karmaşıklık sizi bekliyor tabii, her taraf kalabalık, insanlar, konuşmalar, burada insanlar daha Akdeniz’li sanki, daha çok ellerini kullanıyorlar konuşurken…

Napoli’ye gider gitmez bizim ilk işimiz pizza yemek oluyor elbette. Napoli meşhur Margherita pizzanın doğduğu yer. Bu pizza renkleri ile İtalya bayrağı ile özleştiriliyor. Beyaz renk mozarella’yı, kırmızı domates’i ve yeşil de fesleğeni ifade ediyor. Bunlar birleşince de pizzaların kraliçesi Margherita pizza ortaya çıkıyor. Napoli’de bu pizzanın en kralını yemek istiyorsanız Pizzeria Brandi’ye gitmenizi öneriyoruz, çünkü burası Margherita pizzanın doğduğu yer. Restaurant 1780 yılında kurulmuş ve 1889 yılında Kraliçe Margherita’nın ziyaretinin onuruna pizza Margherita’yı yaratmış. Ama dikkat restaurant saat 1’den önce açılmıyor.

Tren istasyonundan restaurant’a giderken geçeceğiniz ana caddede (Corso Umberto) alışveriş yapabileceğiniz bir çok mağaza bulunuyor (ayakkabı, kıyafet vs) ve fiyatlar Roma’ya göre çok ucuz. Ancak biz oradan Pompei’ye geçeceğimiz için ve elimizde poşet olmaması gerektiğinden malesef bir şey alamamıştık. Pompei’ye gidecekseniz de önce Pompei, sonra Napoli yaparsanız alışverişten mahrum kalmamış olursunuz 🙂

Napoli’de gidilebilecek yerler arasında Duomo ve Arkeoloji Müzesi sayılabilir. Biz acele ile Pompei’ye gittiğimiz için müzeye girememiştik. Bir de Galleria Umberto I isimli pasaj/galeri görülebilir. Tavanı çok görkemli olan bu mekanda kendinizi Napoli’de gibi değil de Paris’te gibi hissediyorsunuz.

Gelelim Napoli’nin insanlarına, biz kötü bir olayla karşılaşmadık ama duyduğumuza göre hırsızlık olayları çokça yaygınmış. Gezerken sürekli bunları düşünüp bir tedirginlik yaşıyorsunuz. Bu nedenle yanınıza fazla para almadan gitmenizi öneririz. Ara sokaklara girerseniz binalar arası asılmış iplere ve çamaşırlara rastlayabilirsiniz. Bildiğiniz Dolapdere/Kasımpaşa falan gibi yani… 🙂

POMPEI

Napoli’den metro ile yarım saatlik bir yolculuk ile Pompei’ye gidebiliyorsunuz. Pompei UNESCO Dünya Mirası arasında bulunan ve bir tam gününüzü ayırmanızı önereceğim bir antik şehir. Şehir Vezuv yanardağının patlaması sonucu tamamen yok olmuş. Patlamada 200 bini aşkın insan hayatını kaybetmiş. İnsanlar yanardağ patladığında küllerin ve lavların altında kalmışlar ve o şekilde ölmüşler. Olayı iyice trajikleştimek istemem ama , insanların kül ve lav denizinde boğuldukları düşünülüyor. Kül ve lavın etkisi ile oksijen ile ilişki kesildiğinden kalıntılar bugüne kadar bozulmadan gelebilmiş. Dolayısıyla şehri gezerken ölen insanların bedenlerini görebiliyorsunuz, gördükleriniz gerçekten çok etkileyici ama aynı zamanda dehşet verici.

Tarihin gizli odalarında hep karşımıza çıktığı gibi, Pompei’de de insanların zevk ve sefa içinde yaşadıkları için cezalandırıldıklarına, bu nedenle yandıklarına inanılıyor. Ama Vezüv’ün yanı başında yaşandığı bilimsel gerçeğini göz ardı etmeye gerek yok sanıyorum. Doğal felaketleri farklı yerlere çekmeye gerek olmadığını düşünenlerdenim. Bu arada kazılarda çıkan buluntuların büyük bir çoğunluğu Arkeoloji müzesinde sergileniyor.

Özellikle yazın sıcakta gezerken çok zorlandığımızı söyleyebilirim, ama görülmesi gereken bir yer olduğu kesin. Pompei’ye İtalya tatilinin bir tam gününüzü ayırmanızda fayda var… İçeri girerken şehir planı almayı unutmayın, yoksa kaybolmanız büyük ihtimal.

Pompei’de görülmesi gereken yerler; Vettii Evi, Faun Evi, çeşmeler.


Bu gezinin magneti şöyle;

Related Images

Leave a Comment