Mısır – Sharm El-Sheikh Gezisi

Mısır’ın Sina yarımadasının ucunda bulunan şehir özellikle dalmak isteyenler için ideal. Ayrıca Türkiye’de kış yaşanırken bile sıcak havası ile denize girmeye müsait olduğu için özellikle kışa denk gelen bayram gibi tatillerde tercih edilebilir.

Dalış yapmanlar “Ben orada ne yaparım?” diyorlarsa yanılıyorlar, zira yanınıza sadece bir şnorkel almanız Sharm’ın tadını çıkarmanız için yeterli. Hatta yanınıza almazsanız da oradan çok uygun bir fiyata almanız mümkün. Denize girdiğiniz hemen her yerde muhteşem mercan kayalıklarını ve rengarenk balıkları görebilirsiniz. Dalış yapan arkadaşlarımızdan öğrendiğimize göre Kaş’ta dalıp 30 metrede gördüğünüz balıkların 10 katını burada şnorkel ile görebiliyorsunuz.


Şnorkel için ideal yerler Naama Bay ve Shark’s Bay. Buralardaki şezlonglu beach’lerde bütün gün takılıp, denize girebilirsiniz. Denizde muhteşem balıklar sizi bekliyor…Taksi çok ucuz tüm bu plajlar arasında taksi ile gidebilirsiniz. Ancak taksimetre kavramı olmadığı için ciddi pazarlık yapmanız gerek. Zira 80 pound ile pazarlığa başlayıp 30 ile tamamlayabiliyorsunuz. 🙂 Bu durum sadece taksiler için geçerli değil elbette, her yerde pazarlık etmek lazım.

Bunun dışında Ras Mohammed Ulusal Parkında tekne gezisine katılabilirsiniz. Tekne toplamda 3 yerde duracak ve durduğu yerlerden denize girip snorkel ile balık seyredeceksiniz. Ancak bizim gittiğimiz grup için mi geçerli bilmemekle birlikte bizde hem snorkel yapanlar, hem dalanlar olduğu için tüm dalış yapanların sırayla inip çıkmasını bekledik ve aynı yerde 3 saat kadar durduk. Tabii 3 saat boyunca aynı yerde şnorkel yapamadığınız için bir süre sonra sıcağın altında sıkmaya başladı. Dolayısıyla şnorkel yapacaksanız sadece şnorkel yapılan bir tur varsa ona katılmanızda fayda var.

Ayrıca çölde ATV turunu kesinlikle öneririz. ATV ile çölde gezip 2 kere mola veriyorsunuz. İkinci molada bir Bedevi Çadırına gidiyorsunuz ve size çay ikram ediyorlar. Burada önemli nokta özellikle genç beylerin ATV deyince hız tutkusuna kapılması, turun amacı ATV ile çölde hız yapmak değil, çölü bir atv ile gezmek, etrafı incelemek vs. Dolayısıyla biri fazlaca hız yaparsa görevliler acaip sinirli yaklaşıp kızabiliyorlarmış.

Alışveriş yapmak için ideal yerler Naama Bay ve Old Market denilen yer. Eski pazara taksi ile gidebilirsiniz. Yanyana bir sürü dükkan bulunuyor ve Naama Bay’e göre daha ucuz. Alınabilecek şeyler; baharatlar, süs eşyaları, nargile, papirus. Pazarlığı unutmayın…

Yiyecek İçecek
Öncelikle gidecekseniz 5 yıldızlı otele gidin deriz, 4 yıldızlı otelde kahvaltı dahil hiçbir öğünü yemek mümkün olmuyor. Sadece bizimki mi öyle diye başkalarına da sorduk, aynı durum onlar için de geçerliymiş. Hatta mümkünse sadece oda gidip, tüm öğünleri dışarda yiyin…

Merkezde Lübnan restaurant’ı olan Fayrouz’u öneririz. Zira kebap, meze (patlıcan, humus vs) konusunda çok güzel bir lezzete ulaşmanız mümkün. Fiyatlar Mısır için pahalı olsa da Türkiye’ye kıyasla oldukça iyi.

Yine merkezde KanZaman isimli restaurant’ta deniz ürünleri yedik. Istakozlar, ahtapotlar, karides ve kalamar ile dolu bir tepsi için adam başı 50 TL ödedik. Mısır için tabii bir soygundu bu 🙂 Ama Türkiye ile kıyaslamak imkansız. (Pazarlığı unutmayın)

Eski pazarın orada Farez isimli meşhur bir balık restaurant’ı bulunuyor. Kime sorsak orayı söyledi diye gittik, bu kadar güzel balığı bu kadar ucuza yemek ancak burada mümkün sanırım. Kısaca özetlemek gerekirse içi karides, kalamarlar ile dolu Farez çorbası (içmeden gelmeyin), 1,5 kiloluk bir Mercan ve 1 kilo ne olduğunu bilmediğimiz çinekop vari bir balık, salatalar, kolalar vs toplam adam başı 15 TL tuttu :)) (4 kişi) Gidin yiyin efendim…

Sharm magnetlerim de bunlar 🙂

Related Images

Leave a Comment